Alebrijes - Poznaj Meksyk - kolorowa, meksykańska sztuka
Alebrijes

Alebrijes

Alebrijes czyli psychodeliczne stwory, które przeszły ze snu do Meksykańskiej rzeczywistości. Historia rozpoczyna się  1936 roku kiedy to aktualnie bardzo sławny Pedro Linares López w wieku około 30 lat ciężko zachorował, stracił świadomość i zapadł w głęboki sen na pograniczu życia i śmierci.  W tym śnie znalazł się w przedziwnym miejscu, przypominającym las, w którym żyły różne zwierzęta. Czuł się tam bardzo dobrze – nie odczuwał bólu i był bardzo szczęśliwy. Lecz nagle zwierzęta przekształciły się w dziwne stwory, które możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. Głowa od jednego zwierzęcia, tułów od drugiego, skrzydła od trzeciego. Szedł dalej i dalej, aż spotkał człowieka, którego poprosił o pomoc w wydostaniu się z tego magicznego świata. Ów człowiek stwierdził, że Pedro jeszcze nie powinien być w tym miejscu i wskazał mu drogę do wyjścia. Kiedy nasz bohater znalazł je i wyszedł, obudził się całkowicie zdrowy. Natychmiast też zaczął przypominać sobie szczegóły snu i zapamiętywać widziane postacie. Ponieważ zawodowo zajmował się tworzeniem rożnych figur z papieru, rozpoczął reprodukcję stworzeń ze snu w tej technice, malując je na kolory, w których je widział w swoim marzeniu.

A skąd wzięła się nazwa Alebrijes? Otóż wspomniane wcześniej potwory wykrzykiwały to słowo podczas sennej podróży Pedra.

Kartonowe figury tworzone przez Pedra zostały docenione przez wielu nabywców i zyskiwały sławę, której kulminacja nastąpiła, kiedy reżyserka Judith Bronowski  stworzyła film dokumentalny o alebrijes i Pedro Linares Lópezie.

Pedro otrzymał Meksykańską Narodową Nagrodę Nauki i Sztuki w 1990 za swoją karierę artystyczną i wynalezienie Alebrijes. Alebrijes do dziś są tworzone w całym Meksyku przez tysiące artystów, w tym też również przez potomków Pedra.

Alebrijes są popularne w całym Meksyku, jednak najwięcej ich tworzy się obecnie w stanie Oaxaca. Nadmienić jednak trzeba, że Alebrijes z Oaxaca są zazwyczaj wykonywane trochę inną techniką – połączeniem rzeźbienia w drewnie, z którego stan Oaxaca słynie, z techniką opracowaną przez wynalazcę Alebrijes.

Dla zainteresowanych i aktualnie przebywających w Meksyku, dziś (29.05.2019) w Mieście Meksyk, w Muzeum de Arte Popular rusza właśnie wystawa Alebrijes Iluminados.    


Comments are closed.