Fiesta - Poznaj Meksyk -Świętowanie i obchody świąt
Fiesta

Fiesta

Święta, huczne obchody, parady, fiesty w Meksyku nie zaczynają się i nie kończą na słynnym Dia de los Muertos (Święto Zmarłych). W Meksyku każdy pretekst jest dobry dla zabawy, świętowania, tańczenia, śpiewania, czy to w domach czy na ulicy. Wiele osób chce przyjechać do Meksyku i zobaczyć obchody Święta Zmarłych, zakładając, że zobaczą coś unikalnego i jedynego w swoim rodzaju. Owszem, zobaczą! Ale wystarczy przesunąć datę wizyty w Meksyku o dowolną liczbę dni i… nawet bez specjalnego planowania można natknąć się na świętowanie czegoś, innego w swojej formie i sposobie obchodzenia od Dia de Los Muertos, ale równie oryginalnego i unikalnego. Tak, aby zobaczyć Meksykańską fiestę, można przyjechać do Meksyku praktycznie w dowolnym momencie. I każda z nich jest nas szczególna, wyjątkowa, inna niż wszystkie obchody, jakie znamy.

Meksyk generalnie fiestą stoi. Święto Zmarłych, obchody Święta Matki Boskiej z Guadalupe, ale też festival barbacoa (jedzenie), pulque (napój alkoholowy), wina, sera, imieniny szwagra 😉 i co tylko jesteście w stanie sobie wyobrazić. Jesteśmy w trakcie zbierania w jednym miejscu kalendarza różnych wydarzeń, fiest i festiwali – ale nie jest to łatwe (jesteśmy w połowie) 😉

Tym bardziej, że jak się okazuje, żaden kalendarz nie jest potrzebny. Chcesz, czy nie – na każdym kroku spotkasz jakąś fiestę lub paradę.
Jak na przykład procesja w Choluli, z okazji Święta Trójcy Świętej. Przenoszono figurę Matki Boskiej z kościoła na wzgórzu (pod którym znajduje się piramida) do kościoła na placu głównym, a poprzedzał ją korowód figur wszystkich możliwych świętych.
A kilka dni wcześniej w Puebli natknęliśmy się na paradę, gdzie prezentowały się różne społeczności ze stanu Oaxaca.
Kolorowy pochód wesołych ludzi, w tradycyjnych strojach regionalnych, muzyka, radosne okrzyki i cukierki rozrzucane wokół. Tak, Meksykanie potrafią czerpać radość z życia 😀

Zobaczcie sami, jaki to przyjemny widok!
Szczególnie polecamy uroczą Señorę z nalewką na głowie ;), wygląda jakby urwała się z fiesty nalewek 😉


Comments are closed.