Meksyk - Poznaj Meksyk - Meksyk - informacje
Meksyk

Meksyk

O Meksyku

Meksyk to ogromny kraj, o powierzchni prawie 2 mln km kwadratowych, czyli ponad 6 razy większej niż Polska i o linii brzegowej, która wynosi niemal 10.000 km.  Jednak nie będziemy Was tu zanudzać suchymi faktami. Te możecie doczytać na Wikipedii, czyli tu: Fakty o Meksyku.

Jest to kraj niesamowicie różnorodny, zaczynając od ukształtowania terenu, poprzez strefy pogodowe, a kończąc na kulturze. I to właśnie kultura jest czymś co tworzy magię, atmosferę, w której nie sposób jest się nie zakochać. W wielu rejonach, szczególnie w mniejszych miejscowościach, można spotkać tradycyjnie ubranych mieszkańców, trafić na bardzo specyficzne celebracje różnych świąt, lokalne obrzędy czy parady.  

Pamiętajmy, że Meksyk to kolaż różnych kultur, na terytorium Meksyku setki lat temu żyli między innymi Aztekowie, Majowie, Mistekowie, Olmekowie… i ich potomkowie stanowią znaczną część społeczności (część z nich nadal mówi w swoich dawnych językach). Do tego dodajmy wieloletni wpływ kultury hiszpańskiej, katolicyzmu i bum! Mamy mieszankę eksplodującą niesamowitą energią! Z jednej strony trochę nam obcą, przez co ciekawą, ale z drugiej bardzo łatwo jest się w niej odnaleźć i jej poznawanie wciąga! Oj wciąga!

Ponadto Meksykanie pomimo problemów ekonomicznych i politycznych są niezwykle szczęśliwi i bardzo pozytywnie podchodzą do życia. Tu znajdziecie ranking, w którym Meksyk jest plasowany na drugim miejscu pod względem najszczęśliwszych krajów świata (artykuł po Angielsku): Jak szczęśliwi są Meksykanie.

A szczęście i pozytywne nastawienie dość szybko się udziela. Gościnność Meksykanów bije na głowę wszystko, co do tej pory doświadczyliśmy. Wpaść na chwilę do meksykańskiego domu, to jak wizyta u Babci, głodny nie wyjdziesz! A przy okazji poznasz całą wielopokoleniową rodzinę i, hmmm, poczujesz się jej członkiem. Tak! Meksykanie są rodzinni i bardzo relacyjni, znajomości zawiera się bardzo łatwo i, co najważniejsze, nie są one tylko powierzchowne. Można mieć tu naprawdę fajnych przyjaciół.

Skoro wspomnieliśmy o jedzeniu, to Meksyk jest chyba naszym numerem jeden. Trochę gorzej będą tu mieli wegetarianie, ale i dla nich też coś się znajdzie. Wszędzie oczywiście królują tacos, w takiej ilości odmian, że przez pół roku nie spróbujesz wszystkich, tym bardziej, że w każdym regionie niby takie same, są przygotowywane inaczej. Odnosi się to też do ogromnej liczby innych przysmaków takich jak np. pozole, tlacoyas czy gorditas. To jest kulinarny raj! A i dla miłośników trunków mniej lub bardziej wyskokowych oferta jest niesamowicie szeroka: mezcal, tequilla, ale też i dobre piwo – wszystko w wielu odmianach. Dla abstynentów ilość różnych naturalnych wód smakowych na świeżych owocach przytłacza. Najdziwniejsza i bardzo smaczna to woda z… zielonych ogórków z miodem i limonką, a naszym ulubionym napojem jest tepache ze sfermentowanego ananasa. Pycha!

Wracając do początku – Meksyk jest różnorodny na wielu płaszczyznach, również tej przyrodniczej. Jest tu wszystko i góry i wodospady, plaże, kaniony, rzeki. Jedno jest tylko monotonne – zbyt często widzimy przepiękny turkusowy kolor, eh! Meksyk jest taki turkusowy! Zobaczcie sami, ile cudów natury można tu spotkać.

Dla miłośników historii Meksyk ma do zaoferowania mnogość stref archeologicznych wspomnianych wcześniej kultur prehiszpańskich, a do tego urocze kolonialne miasta i miasteczka – spadek po wieloletnich wpływach hiszpańskiej obecności.

Meksyk – ludzie

Meksyk to przede wszystkim ludzie! Na każdym kroku spotkać można tutaj bardzo życzliwe, uprzejme i serdeczne osoby. Wystarczy na chwilę zatrzymać się na ulicy z zafrasowaną miną, a błyskawicznie znajdzie się ktoś, kto zapyta w czym Ci pomóc, czy czegoś szukasz, czy się zgubiłeś – i jest to pomoc absolutnie bezinteresowna. Do tego większość Meksykanów bardzo lubi Polaków. Relacje, które budują, nie są powierzchowne. Kilkudniowa znajomość bardzo łatwo przeradza się w przyjaźń w pełnym tego słowa znaczeniu.

Są bardzo rodzinni, uwielbiają spędzać czas w gronie całej, wielopokoleniowej rodziny – i chętnie do tego grona zapraszają. Warto z takich zaproszeń korzystać, bo wtedy mamy szansę zobaczyć prawdziwe meksykańskie życie, nie jako obserwator, ale jako pełnoprawny uczestnik.

Meksykanie są bardzo dumni ze swojej narodowości i ze swojego kraju. Bardzo się cieszą jeżeli wyrazisz zachwyt jakimś meksykańskim miejscem lub potrawą . Są też patriotami lokalnymi – jeśli zapytasz o najlepszą kuchnię, z pewnością wskażą Ci bez wahania potrawy ze swojego regionu 😉

Fiesta i zabawa, to jest to co jest w ich życiu najważniejsze, zawsze znajdą okazję do świętowania. Oczywiście w gronie całej rodziny i przyjaciół!

Czy meksykanie są bez wad? Nie.. najbardziej uciążliwe jest to, że nie potrafią mówić NIE. Zawsze wszytko da się załatwić, jest proste, nie ma problemu. A potem… szukaj meksykanina w polu. Ale na turystycznych wyjazdach nie jest to dużym problemem.

Meksyk

Więcej ciekawostek z podróży po Meksyku tu, na naszym fanpage.

Zobacz też:

Tanie loty do Meksyku

Zanim wyruszysz

Bezpieczeństwo

Meksyk – Pogoda

Czas w Meksyku