Koronawirus w Meksyku - Poznaj Meksyk
Koronawirus w Meksyku

Koronawirus w Meksyku

Jaka jest sytuacja związana z koronawirusem w Meksyku?

Meksyk nie jest żadnym wyjątkiem na światowej mapie i jak wszystkie inne kraje został dość poważnie dotknięty przez pandemię. Krótka analiza sytuacji pokazuje, że największym problemem Meksyku jest zbyt mała liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa, co można zaobserwować w statystykach –  śmiertelność w Meksyku to 10% przypadków, a na świecie 3%(https://www.worldometers.info/coronavirus/country/mexico/) (stan na 9 stycznia 2021). Można zatem przypuszczać, że jedynie 1/3 przypadków jest tu wykrywana i raportowana w porównaniu do średniej światowej.

Czy można podróżować do Meksyku w dobie koronawirusa?

Mimo dość poważnej sytuacji wewnątrz kraju, Meksyk nie zdecydował się ani na zamknięcie granic, ani na wprowadzenie testów na Covid, czyli teoretycznie bez większych problemów można wjechać na terytorium Meksyku w celach turystycznych. Należy pamiętać, że przed odbyciem podróży wymagane jest  wypełnienie online poniższego formularza (nie jest to zawsze sprawdzane, ale lepiej mieć wypełniony przed wejściem na pokład samolotu): https://afac.hostingerapp.com/

Czy są pootwierane meksykańskie atrakcje i restauracje?

Meksyk wprowadził system kolorów reprezentujących zagrożenie wirusem Covid-19: zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony. W zależności od koloru na danym obszarze atrakcje (np. strefy archeologiczne, parki a nawet czasem główne place miejskie) są zamknięte, działają z ograniczeniami lub są otwarte. Podobnie restauracje – serwują posiłki, mają ograniczenia w liczbie gości lub serwują posiłki tylko na wynos.

Aktualna mapa kolorów w poszczególnych stanach Meksyku znajduje się pod tym linkiem: https://datos.covid-19.conacyt.mx/

Co oznaczają poszczególne kolory zagrożenia koronawirusem w Meksyku?

Czerwony – pozamykane są atrakcje turystyczne (np. strefy archeologiczne), restauracje mogą oferować tylko posiłki na wynos

Pomarańczowy i żółty – atrakcje  i restauracje mogą działać z ograniczeniami

Zielony – wszystko działa bez ograniczeń

Źródło: https://coronavirus.gob.mx/semaforo/

Uwaga: wyjątkiem jest stan Quintana Roo, który nie stosuje się do ograniczeń (władze stanu nadają ograniczenia wg. określanych przez siebie kolorów, jak łatwo się domyśleć – są to ograniczenia mniej restrykcyjne). W innych stanach niektóre atrakcje pomimo koloru innego, niż czerwony, nie zostają otwarte.

Podsumowanie

Aktualnie nie da się przewidzieć z wyprzedzeniem, czy dany rejon będzie znajdował się w strefie czerwonej, czy zielonej. Co więcej, nie zawsze strefa inna, niż czerwona oznacza otwarte np. strefy archeologiczne czy parki narodowe. Tym samym, nie wiadomo czy w dniu podróży będą dostępne atrakcje, czy będzie można zjeść w restauracji czy poczuć klimat stoiska z tacos i czy będziemy mogli doświadczyć Meksyku na 100%.

Z tego względu, na razie nie proponujemy Wam wyjazdu do Meksyku w najbliższych miesiącach  – zależy nam aby pokazać Wam go w pełni, a nie „na pół gwizdka”, z niedostępnymi najciekawszymi miejscami. Poczekajmy z wyjazdem na stabilizację sytuacji, aby przeżyć coś naprawdę wyjątkowego i zobaczyć prawdziwy, a nie pandemiczny Meksyk.

Planujemy zatem wyprawy na jesień i zimę 2021 – terminy i trasy możecie zobaczyć tutaj.

Koronawirus Meksyk
Napisz do nas