Koronawirus w Meksyku - Poznaj Meksyk
Koronawirus w Meksyku

Koronawirus w Meksyku

Jaka jest sytuacja związana z koronawirusem w Meksyku?

Aktualizacja 2023: Aktualnie w Meksyk nie ma szczególnych wymogów czy ograniczeń związanych z COVID. Czasem jedynie mogą być wymagane maseczki.

Rok 2021:

Meksyk nie jest żadnym wyjątkiem na światowej mapie i jak wszystkie inne kraje został dość poważnie dotknięty przez pandemię. Krótka analiza sytuacji pokazuje, że największym problemem Meksyku jest zbyt mała liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa, co można zaobserwować w statystykach –  śmiertelność w Meksyku to 10% przypadków, a na świecie 3%(https://www.worldometers.info/coronavirus/country/mexico/) (stan na 9 stycznia 2021). Można zatem przypuszczać, że jedynie 1/3 przypadków jest tu wykrywana i raportowana w porównaniu do średniej światowej.

Czy można podróżować do Meksyku w dobie koronawirusa?

Mimo dość poważnej sytuacji wewnątrz kraju, Meksyk nie zdecydował się ani na zamknięcie granic, ani na wprowadzenie testów na Covid, czyli teoretycznie bez większych problemów można wjechać na terytorium Meksyku w celach turystycznych. Należy pamiętać, że przed odbyciem podróży wymagane jest  wypełnienie online poniższego formularza (nie jest to zawsze sprawdzane, ale lepiej mieć wypełniony przed wejściem na pokład samolotu): https://afac.hostingerapp.com/

Czy są pootwierane meksykańskie atrakcje i restauracje?

Meksyk wprowadził system kolorów reprezentujących zagrożenie wirusem Covid-19: zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony. W zależności od koloru na danym obszarze atrakcje (np. strefy archeologiczne, parki a nawet czasem główne place miejskie) są zamknięte, działają z ograniczeniami lub są otwarte. Podobnie restauracje – serwują posiłki, mają ograniczenia w liczbie gości lub serwują posiłki tylko na wynos.

Aktualna mapa kolorów w poszczególnych stanach Meksyku znajduje się pod tym linkiem: https://datos.covid-19.conacyt.mx/

Co oznaczają poszczególne kolory zagrożenia koronawirusem w Meksyku?

Czerwony – pozamykane są atrakcje turystyczne (np. strefy archeologiczne), restauracje mogą oferować tylko posiłki na wynos

Pomarańczowy i żółty – atrakcje  i restauracje mogą działać z ograniczeniami

Zielony – wszystko działa bez ograniczeń

Źródło: https://coronavirus.gob.mx/semaforo/

Uwaga: wyjątkiem jest stan Quintana Roo, który nie stosuje się do ograniczeń (władze stanu nadają ograniczenia wg. określanych przez siebie kolorów, jak łatwo się domyśleć – są to ograniczenia mniej restrykcyjne). W innych stanach niektóre atrakcje pomimo koloru innego, niż czerwony, nie zostają otwarte.

Podsumowanie

Aktualna sytuacja w Meksyku z miesiąca na miesiąc się poprawia i powoli wszystko wraca do normalnego funkcjonowania. Jednak zawsze trzeba się liczyć z tym, że pewne ograniczenia zostaną przywrócone, pewnych miejsc nie da się zwiedzić. Widzimy jednak, że z czasem sytuacja się poprawia. Na dzień 25 kwietnia żaden z meksykańskich stanów nie jest już czerwony.

Planujemy kolejne wyprawy w 2021, biorąc pod uwagę wszystkie niezbędne środki wynikające z tej trudnej sytuacji – terminy i trasy możecie zobaczyć tutaj.

Koronawirus Meksyk