Meksyk - czas i godzina - Poznaj Meksyk - Strefy czasowe, godzina
Meksyk – czas i godzina

Meksyk – czas i godzina

Czas w Meksyku

Temat stref czasowych i aktualnej godziny w Meksyku może przyprawić o ból głowy. Niestety większość polskojęzycznych źródeł wprowadza czytelników w błąd informując, iż Meksyk posiada jedynie trzy strefy czasowe. Tak naprawdę posiada ich cztery. Co prawda, w tych czterech strefach czasowych faktycznie występują na terenie Meksyku tylko 3 różne godziny, lecz nie zawsze.  A i to nie wszystko. Zapewne słyszeliście i wielu z Was cierpi z powodu zmiany czasu zimowego na letni tzw. DST (ang. Daylight Saving Time). Część Meksykanów też, i to potencjalnie bardziej niż Wy… ale dlaczego tylko część i bardziej? O tym za chwilę, zacznijmy od tematów bardziej prostych i oczywistych.

Godzina w Meksyku

W zależności od regionu i konkretnego dnia (czy mamy czas letni czy zimowy w danym regionie), aktualna godzina w Meksyku będzie w przedziale od UTC-5 do UTC-8. UTC to Uniwersalny Czas Koordynowany. Dla przykładu w naszym kraju mamy czas UTC+1 lub latem UTC+2. Daje nam to różnicę w czasie względem Meksyku od  6, aż do 10 godzin. Różnica czasu o 10 godzin wystąpi tylko przez bardzo krótki okres i tylko dla północnych stanów w Meksyku. Uwaga! Prawdopodobnie od roku 2021 to się zmieni, gdyż Europa rezygnuje ze zmiany czasu, choć Polska być może wyłamie się z regulacji unijnych – zobaczymy.

Spójrzmy teraz jaka jest aktualna godzina w wybranych miastach w Meksyku.

[DT_World_Clock Strefa Południowo wschodnia (Cancun):America/Cancun]
[DT_World_Clock Strefa Centralna (Miasto Meksyk):America/Mexico_City]
[DT_World_Clock Strefa Pacyficzna (Mazatlan):America/Mazatlan]
[DT_World_Clock Strefa Pacyficzna w stanie Sonora (Hermosillo):America/Hermosillo]
[DT_World_Clock Strefa Północno-zachodnia (Tijuana):America/Tijuana]

Meksyk – strefy czasowe

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy Meksyk posiada aż 4 strefy czasowe.

Strefa czasowa – Południowo-wschodnia

Obejmuje stan Quintana Roo. Co ciekawe jest to dość młoda strefa, utworzona pod potrzeby turystów dopiero w roku 1981. Początkowo obejmowała kilka stanów (np. Campeche), ale po roku pozostałe stany wycofały się ze zmiany. Sam stan Quintana Roo, też na pewien czas się wycofał, aby ponownie wrócić do tej strefy czasowej. Dodatkowo w 2015 roku zrezygnowano ze zmian czasu na letni. Cóż… w Meksyku pojęcie czasu jest względne i elastyczne i łatwo się go nagina. Standardową odpowiedzią Meksykanów na pytanie o termin jest przecież „un rato”, co w tłumaczeniu dosłownym oznacza „za chwilę”, a w rzeczywistości  oznacza to od 5 minut przez rok do nigdy 😉 .

Jest to strefa, która najbardziej będzie interesowała turystów przebywających w hotelach w okolicach Cancun. Czas w niej to UTC-5. Czyli względem Polski latem minus 7 godzin, a zimą minus 8 godzin – ponieważ jak wcześniej wspomnieliśmy, nie zmienia się tu czasu, przynajmniej na ten moment (2019 rok).

Strefa czasowa – Centralna

Obejmuje większość terytorium Meksyku. Stany takie jak Chiapas, Oaxaca, Meksyk, Campeche, Michoacan, Puebla, San Luis Potosi i wiele innych. I uwaga: również stan Jukatan. W tej strefie czasowej mamy czas UTC-5 latem i UTC-6 zimą. Czyli przez większość roku (z małymi wyjątkami, bo zmiana czasu następuje w innych datach w obu krajach) mamy różnicę czasu minus 7 godzin względem Polski.

Strefa czasowa – Północno – zachodnia

Obejmuje stan Baja California. Czas w tej strefie to UTC-7 w lato i UTC-8 w zimę. To oznacza, że jest wcześniej niż u nas o 9 godzin.

Strefa czasowa – Pacyficzna

Obejmuje stany: Sonora, Baja California Sur, Chihuahua, Nayarit i Sinaloa. Czas w te strefie to UTC-6 latem i UTC-7 zimą. Ale np. stan Sonora nie zmienia czasu z zimowego na letni i właśnie wracamy do części bardziej skomplikowanej relatywistycznego czasu w Meksyku – o tym w kolejnym punkcie.

Na mapie poniżej podzieliliśmy tę strefę na dwie, ze względu na brak zmiany czasu w stanie Sonora.

Meksyk godzina

Elastyczny czas i godziny w Meksyku

Ponieważ Meksyk ma strukturę federalną, można by się spodziewać, że regulacje  odnośnie przyjętego formalnie czasu będą stałe przynajmniej na terenie danego stanu. Tak jest, ale za wyjątkiem niektórych stanów leżących przy granicy z USA. W tych stanach, w przygranicznych miastach, wprowadzono pewną „drobną” modyfikację czasu. Otóż normalnie, w stanach w których przesuwa się czas o godzinę (DST) robi się to w pierwszą niedzielę kwietnia (zmiana na czas letni) oraz ostatnią niedzielę października (przejście na czas zimowy). Przypomnimy, że jest to okres inny niż w naszym kraju.  We wcześniej wspomnianych miastach przygranicznych robi się to zgodnie z terminem zmiany czasu w USA, czyli w drugą niedzielę marca i pierwszą niedzielę listopada.  Zasada ta obowiązuje w takich miastach jak np. Tijuana, Ciudad Juarez czy Nuevo Laredo.

Meksyk i jego czas to istne szaleństwo. Zorientować się która jest godzina, kiedy będzie zmiana czasu, itp. wymaga dużej wiedzy i uwagi. W grę wchodzą takie czynniki jak wybrana strefa czasowa, to czy dany stan postanowił zmieniać czas z zimowego na letni oraz kiedy ta zmiana następuje.

Już chyba wiecie dlaczego Meksykanie mogą cierpieć bardziej niż Wy ze względu na zmianę czas? Wielu z nich żyje na granicy stref czasowych i mieszkają w jednej, a do pracy chodzą w drugiej. To oczywiście może wytworzyć problem na linii pracownik – pracodawca np. spóźnienia do pracy, ale to nic. Wyobraźcie sobie ile związków się rozpadło w wyniku spóźnienia się o godzinę na pierwszą randkę ;).

Ostatnią informację odnośnie czasu w Meksyku zostawiliśmy sobie na koniec. Czy wiecie, że do 1922 Meksyk miał czas przesunięty o 23 minuty i 24 sekundy (nie o godzinę czy dwie 🙂 ) względem innych krajów?  Wtedy Meksyk miał tylko dwie strefy czasowe, których liczba wzrastała z czasem do obecnych czterech.

Niezły Meksyk w tym Meksyku, ale warto go odwiedzić!

Więcej o czasie i godzinach w Meksyku:

https://en.wikipedia.org/wiki/Time_in_Mexico

https://www.cenam.mx/hora_oficial/ventana.aspx

https://www.worldtimezone.com/dst_news/dst_news_mexico11.html

Zobacz też:

Tanie loty do Meksyku

Informacje o Meksyku

Zanim wyruszysz

Bezpieczeństwo

Pogoda w Meksyku

Ceny i waluta w Meksyku