Pogoda Meksyk - Klimat, kiedy jechać i huragany
Pogoda

Pogoda

Klimat Meksyku

Ze względu na swoją rozpiętość geograficzną w Meksyku występuje kilka stref klimatycznych. Na północy mamy do czynienia z klimatami pustynnym i stepowym, nie oznacza to bynajmniej, że północ Meksyku jest zawsze ciepła – czasem temperatura spada nawet poniżej 0 stopni Celsjusza. Pustynie na tej wysokości geograficznej to klimat ekstremalny – w dzień temperatura jest wysoka, a w nocy niska. Bliżej oceanu, ze względu na buforującą ciepło rolę zbiorników wodnych, różnice w temperaturach są mniejsze. Pustynność klimatu ma też jedną zaletę: jest to obszar Meksyku, w którym najmniej pada, w przeciwieństwie do południa (np. półwyspu Jukatan), gdzie opady przez większość miesięcy w roku to norma, choć temperatury wtedy są równocześnie bardzo wysokie. Tam bowiem panuje klimat tropikalny wilgotny, z okresem suchym wypadającym od grudnia do kwietnia. W trakcie miesięcy wilgotnych możemy spodziewać się bardzo intensywnych opadów i dużej wilgotności powietrza.

W centrum Meksyku możemy wyróżnić klimaty: umiarkowany, stepowy oraz na wybrzeżach podobny do klimatu na Jukatanie, z tym że w innych okresach występują pory suche. Zostając przy temacie opadów można przyjąć zasadę – im dalej w głąb lądu Meksyku, tym mniej opadów, oczywiście jest to bardzo duże uproszczenie, tym bardziej, że istnieje drugi bardzo ważny czynnik – ukształtowanie terenu. Meksyk to kraj górzysty i wysokość wpływa i na opady, wilgotność oraz przede wszystkim temperaturę. Czasem wystarczy przejechać 30km aby znaleźć się w zupełnie innym świecie, zarówno pod względem wilgotności, jak i temperatury.

Kiedy najlepiej jechać do Meksyku ze względu na pogodę?

To kraj tak ogromny i zróżnicowany, że każdego miesiąca (no, prawie – lipiec, sierpień i wrzesień są dla tych, co nie są z cukru) znajdzie się region z dobrą pogodą.

Dla przykładu miesiące od listopada do kwietnia to doskonały okres na odwiedzenie wybrzeża pacyficznego (np. stany Oaxaca, Chiapas, Nayarit, Colima, Michoacan, Jalisco). W wielu miejscach, poza wybrzeżem, w tych stanach również pogoda jest dobra, ale może być trochę zimniej w wyższych rejonach górskich. Dość sucho, mało opadów. Grudzień, styczeń, luty i marzec jest również dobrym okresem na Jukatanie (Cancun / Playa del Carmen / Tulum), troszkę bardziej deszczowo, ale cały czas możemy liczyć na większość dni słonecznych. Marzec i kwiecień to też bardzo dobry okres na wizytę w Chiapas.

W maju polecamy prawie cały Meksyk. Na półwyspie Jukatan, w stanie Chiapas i wschodnim wybrzeżu (zatoka Meksykańska) będzie niestety bardziej deszczowo.

W czerwcu zapraszamy do zachodniego centrum i na północ Meksyku, przyjemnie jest też w niektórych rejonach Baja California, gdzie najlepszy sezon trwa od października do maja.

W lipcu udajcie się do San Luis Potosi i Huasteca Potosina oraz do stanu Morelos, choć może być trochę deszczowo.

Sierpień/wrzesień – niestety to miesiące deszczowe, ale znajdą się też rejony gdzie można pojechać np. północne centrum Meksyku. Uwaga jest to czas huraganów (ostrożnie na wybrzeżu!).

Październik – dobra pora na centralny i północny Meksyk, oraz północną (i w zależności od warunków w danym roku – środkową) część wybrzeża pacyficznego.

Listopad/grudzień – tu już otwierają nam się szerokie możliwości. Całe pacyficzne wybrzeże, Jukatan, Baja California, centrum kraju. Natomiast w północnych stanach robi się już zimno.

Od listopada do maja możemy odwiedzić region El Bajio (obejmujący część stanów Querataro i Guanajuato, Michoacan, Aguascalientes i Jalisco).

To oczywiście tylko przykłady miejsc, jest ich więcej.

Jeżeli interesuje Cię wyjazd w konkretnym miesiącu, doradzimy najlepszy region.

Meksyk pogoda – podsumowanie

Na wybrzeżu centralnego i południowego Meksyku oraz na całym półwyspie Jukatan: bardzo gorąco przez cały rok, od strony pacyficznej temperatury są wyższe, za to większa wilgotność na półwyspie powoduje, że w tym rejonie mimo nieznacznie niższych temperatur – upały są bardziej odczuwalne. Od czerwca/lipca do września trwa pora deszczowa (w niektórych rejonach, np. na półwyspie Jukatan rozpoczyna się ona wcześniej).

W głębi lądu: w sporej części Meksyku (południe i centrum) panuje przez cały rok wiosenno-letni klimat, z chłodniejszymi miesiącami w grudniu i styczniu. Intensywne, głównie wieczorne deszcze rozpoczynają się od lipca i trwają do września.

Zimne fronty: od września do maja pojawiają się dość często zimne fronty (kilka razy w miesiącu), które obniżają temperaturę o kilka stopni, na okres 1-3 dni.

Huragany w Meksyku

Wybierając się na urlop do Meksyku warto wziąć pod uwagę sezon na huragany, które mogą zepsuć nam wakacje oraz stanowią potencjalne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Wpływ huraganów należy rozważyć przede wszystkim podczas urlopu na meksykańskim wybrzeżu. Huragany wdzierając się w ląd tracą na sile i przez to zagrażają przede wszystkim osobom wypoczywającym na wybrzeżu karaibskim (Cancun i okolice) oraz na wybrzeżu pacyficznym, przy czym na obu tych wybrzeżach ryzyko jest inne w różnych miesiącach i miejscach. Obszary najbardziej zagrożone huraganami w Meksyku, to cały półwysep Kalifornijski (w szczególności Baja California Sur),  wybrzeża stanów Quintana Roo i Tamaulipas. Największe ryzyko wystąpienia tego zjawiska jest w miesiącach lipiec, sierpień i wrzesień.

Aktualną sytuację związaną z huraganami można sprawdzić tu:

https://www.weatherbug.com/alerts/hurricane/

https://www.nhc.noaa.gov/

Najczęstsze pytania:

Czy każdy miesiąc jest dobry na wakacje w Meksyku?

Tak, każdy miesiąc jest dobry na wyjazd do Meksyku, ale nie wszystkie jego rejony będą miały identyczną pogodę. Meksyk to ogromy kraj o bardzo zróżnicowanym klimacie.

Które miesiące w Meksyku są najcieplejsze?

Na północy Meksyku najcieplej jest w sierpniu, na południu najcieplejsze miesiące są od kwietnia do września, a w centrum najcieplej jest w maju i kwietniu.

Które miesiące w Meksyku są najchłodniejsze?

Najchłodniejszymi miesiącami w Meksyku są styczeń i grudzień. Natomiast temperatury w tym okresie są przyjemne.

Kiedy najlepiej plażować w Meksyku?

Najlepszy okres na plażowanie ze względu na pogodę, to miesiące od grudnia do kwietnia. Na wybrzeżu pacyficznym sezon trwa dłużej, od listopada do czerwca.

Kiedy występują huragany w Meksyku?

Huragany występują z największym nasileniem w lipcu, sierpniu i wrześniu. W miesiącach czerwiec i październik ryzyko wystąpienia huraganów jest, ale mniejsze.

Kiedy w Meksyku pada?

Miesiące z największą ilością opadów to lipiec – wrzesień. Pora bardzo sucha jest od grudnia do kwietnia. Opady zależą również o miejsca, na północy Meksyku opady są dużo mniejsze, a na zachodzie dłużej jest sucho.

Jak wygląda w Meksyku pora deszczowa?

Pora deszczowa nie oznacza braku słońca, intensywne deszcze padają zazwyczaj popołudniami i w nocy. Nawet w porze deszczowej można się opalić, a dodatkowym atutem jest to, że jest bardzo zielono.

Zobacz też:

Tanie loty do Meksyku

Informacje o Meksyku

Zanim wyruszysz

Bezpieczeństwo

Ceny i waluta w Meksyku

Napisz do nas