Tramping - Poznaj Meksyk
Tramping

Tramping

Co to jest tramping?

Tramping jest bardzo specyficznym podejściem do podróżowania, a dla niektórych nawet do życia. Ma źródło w otwartości na nowe doświadczenia i chęci poznania innych kultur poprzez uczestniczenie w ich życiu i zwyczajach. Wyjazdy trampingowe różnią się znacząco od tradycyjnych wyjazdów z biur podróży, w których to uczestnik jest obserwatorem, a nie jak przy trampingu uczestnikiem, a czasem nawet współtwórcą wydarzeń. Tramping gwarantuje dużo bardziej dogłębne poznanie kraju, który zwiedzamy, a jednocześnie pozwala znacząco zaoszczędzić. Dlaczego? Otóż w wyprawie trampingowej chcemy być jak najbliżej społeczności, którą mamy przyjemność odwiedzić, zatem staramy robić się wszystko tak jak Oni.

Przemieszczamy się lokalnymi środkami transportu, jemy w lokalnych restauracjach i śpimy w hotelach przeznaczonych dla „tubylców”. Oczywiście głównym celem nie jest zmniejszenie kosztów, lecz zwiększenie wrażeń i bliższy kontakt, ba nawet często zawarcie jakieś nowej interesującej znajomości (w Ameryce Łacińskiej jest to bardzo łatwe). Jednak przy okazji oszczędzamy, i to całkiem niemałe pieniądze.     

Plusy i minusy trampingu

Zdecydowanym plusem takiej formy jest większa ilość przeżyć, bardziej prawdziwe doświadczenia, czasem zawarte przyjaźnie w dalekim kraju, no i oczywiście wspomnienia i wiedza z pierwszej ręki, a nie tylko z opowieści przewodnika.  No i do tego jedzenie – w małych, lokalnych knajpkach można skosztować smaku charakterystycznego dla danego kraju.

Podróżowanie trampingowe daje również wolność – następnego dnia nie czeka na nas zamówiony autobus z kierowcą – możemy zmienić plany i zostać w pięknym miejscu o jeden dzień dłużej – ograniczeniem jest tylko lot powrotny, możliwości transportowe i dostępność hoteli.  

Są jednak też minusy – śpi i podróżuje się w trochę mniej komfortowych warunkach, nie są to czterogwiazdkowe luksusowe hotele, czasem trzeba liczyć się z pewnymi kompromisami. Jednak nie przestraszcie się – wrażenia zrekompensują wszystko! Na wyprawie głównie śpimy w czystych hotelach z prywatną łazienką, w pokojach dwuosobowych. Środki transportu na większości odcinków naszych tras są komfortowe.

Dla kogo jest przeznaczony?

W zasadzie dla wszystkich, żadne ograniczenia wiekowe nie są wpisane w tę formę podróżowania (oczywiście charakter danej wyprawy może takie narzucać – np. tramping w wysokich górach). Jednak istnieje jedno wykluczenie – tramping nie jest dla osób nie akceptujących innych kultur. Jeśli masz problem z akceptacją zwyczajów, obrzędów, które nie są dokładnie takie, w jakich się wychowałeś – tramping może nie być idealną formą wyjazdu dla Ciebie, a na pewno nie dla osób z odwiedzanego kraju.

Koszty

Są dla tej formy spędzania wolnego czasu naprawdę niskie, wszystko zależy oczywiście od docelowego kraju, są porównywalne do wyjazdów organizowanych samodzielnie. Jest niestety dużo biur, które pod tą nazwą sprzedają wycieczki za dużo większe pieniądze. W rzeczywistości trampingowanie jest naprawdę tanie!

Trekking – różnice w stosunku do trampingu

Wyprawy trampingowe mogą mieć elementy trekkingu, jednak nie jest to element konieczny, wszystko zależy od obszarów, do których jedziemy, ukształtowania terenu oraz wyzwań, jakie sobie stawiamy podczas wyjazdu. Jeżeli w programie uwzględnione są tereny górskie, lub w przypadku Meksyku wulkany, które są tu bardzo liczne, możecie być pewni, że trekking nas nie ominie. Bo jakże to, być w górach i nie zdobywać szczytów?

Ale mamy też programy bardziej relaksacyjne, gdzie zamiast trudów wspinaczki będziemy chodzili na długie spacery (czasem w trudniejszym terenie) podziwiając przepiękną przyrodę.

Wyjazd trampingowy z nami

Realizujemy nasze wyjazdy zgodnie z ideologią trampingu – blisko lokalnej kultury, zapewniamy stały kontakt z mieszkańcami i ich tradycjami, a przy okazji nie płacisz żadnej prowizji za noclegi czy transport.  

Zapraszamy na wyprawę trampingową razem z nami:Wyprawy!

Istnieje też zupełnie inna definicja, nie związana z podróżami a z pewnym ruchem społecznym w Czechosłowacji – o niej możecie poczytać tu: Wikipedia – tramping.

tramping