Zanim wyruszysz do Meksyku
Poniżej opisujemy kilka ważnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę przed podróżą do Meksyku, a które mogą zająć trochę więcej czasu, więc trzeba przygotować się zawczasu.
Paszport
Trzeba sprawdzić ważność paszportu i w razie potrzeby wyrobić nowy. Data ważności paszportu musi być dłuższa niż 6 miesięcy od daty wjazdu do Meksyku.
Wiza
Dla obywateli Polski wiza do Meksyku nie jest wymagana. Dopuszczalny jest pobyt maksymalnie do 180 dni na terenie Meksyku, na granicy (lub lotnisku) otrzymuje się pieczątkę w paszporcie plus osobny dokument z określoną ilością dni możliwego pobytu. Pilnuj tego dokumentu, będzie potrzebny przy wyjeździe z kraju.
Szczepienia
Nie jesteśmy lekarzami, zatem najlepiej udać się do lekarza specjalizującego się w profilaktyce chorób tropikalnych (np. tutaj) i sprawdzić komplet (i ważność) szczepień – trzeba pamiętać, że na niektóre choroby trzeba szczepienia powtarzać! Na wizytę do lekarza warto zabrać ze sobą książeczkę odbytych szczepień (jeśli taką posiadamy). Lista zalecanych szczepień do Meksyku to: tężec i błonica, WZW A i B, dur brzuszny.
W niektórych rejonach i w niektórych miesiącach występuje też zagrożenie malarią, dlatego warto zaopatrzyć się w leki przeciw malarii – zgodnie z zaleceniami lekarza.
Więcej o szczepieniach i malarii – przeczytasz na naszej stronie, w wywiadzie z lekarzem medycyny podróży pod tym linkiem: Szczepienia i malaria.
Środki pieniężne
Zdecydowanie odradzamy zabieranie ze sobą środków w gotówce na cały wyjazd (ze względów bezpieczeństwa). W Meksyku są powszechnie dostępne bankomaty, natomiast istnieje pewne ryzyko zeskanowania karty w bankomacie. Dlatego nie należy używać karty do konta, na którym mamy większe oszczędności. Na koncie powiązanym z kartą wyjazdową najlepiej posiadać tylko środki na podróż lub jeszcze lepiej tylko na jej część i zasilać konto cyklicznie np. przelewem zdefiniowanym lub ręcznie z aplikacji banku, w chwili kiedy środki będą się kończyć. Dobrze jest też korzystać z bankomatów ulokowanych w placówkach bankowych, centrach handlowych a nie z wolnostojących w ulicznych zaułkach.
Z doświadczenia, na wyjazd polecamy kartę Revolut. Jest to angielski bank, który wydaje karty wielowalutowe dla podróżników. Karta ta gwarantuje bardzo dobre kursy wymiany walut i jest obsługiwana przez większość bankomatów w Meksyku.
Aby uzyskać kartę Revolut należy: pobrać aplikację ze strony www.revolut.com, utworzyć konto (uwaga: wystarczy wybrać plan standardowy, inne opcje typu Premium są płatne i naszym zdaniem zbędne). Następnie złożyć wniosek o przesłanie karty (trwa to około 2 tygodnie).
Karta Revolut nie jest wymagana – może to być dowolna inna karta (Visa lub Master Card). Jednak należy się upewnić w banku czy karta ta będzie na 100% obsługiwana w Meksyku we wszystkich bankomatach. Niestety, niektóre karty nie działają lub działają tylko w wybranych bankomatach (np. karty Banku Pocztowego).
Zalecamy posiadanie pewnej rezerwy w gotówce (dolary Amerykańskie) ze względu na przypadek, kiedy gdzieś będziemy mieli problem z wypłatą gotówki. Natomiast wystarczy tu rezerwa w wysokości 100-200 USD na osobę (w zależności od długości wyjazdu).
Ubezpieczenie podróżne
Aby zapewnić sobie profesjonalne wsparcie w sytuacji awaryjnej zalecamy wykupienie ubezpieczenia podróżnego. Na rynku jest dostępnych wiele różnych ofert.
Bagaż
Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na wyprawę, będziemy przemieszczać się ze wszystkimi rzeczami, które zabierzemy ze sobą. Jeżeli zabierzemy ich zbyt wiele, to narażamy się na niewygodę przez cały wyjazd. W Meksyku jest dużo niedrogich, nowoczesnych pralni i kilkukrotnie podczas wyjazdu będzie okazja aby uprać ubrania. Nie zalecamy konkretnego typu bagażu (plecak/walizka na kółkach). Ważne jest aby były wygodne w przemieszczaniu się. Jeżeli będziecie podróżowali po Meksyku dobrze jest ograniczyć wagę bagażu głównego do 15 kilogramów oraz podręcznego do kilku kilogramów. Jest to istotne ze względu na wygodę podróży ale również i koszty – jeżeli będziecie latać tanimi liniami wewnątrz Meksyku. Linie te mają dość rygorystyczne zasady odnośnie wagi i wymiarów bagaży. Jeśli je przekroczycie – zapłacicie sporo więcej.
Waga i wymiary bagażu podręcznego nie powinny przekroczyć 10 kg, 57 cm x 40 cm x 25 cm.
Waga i wymiary bagażu głównego nie powinny przekroczyć 15 kg i 158 cm (jako suma trzech wymiarów bagażu).
Generalnie dobrze jest mieć ze sobą dwa bagaże – główny, w którym nie mamy żadnych cennych rzeczy i podręczny – mniejszy, który zawsze będziemy trzymali przy sobie (autobusy, samoloty, spacery). W bagażu podręcznym trzymamy to, na czym nam bardziej zależy i jest cenniejsze. Jako bagaż podręczny najlepiej sprawdzi się plecak o pojemności 20 – 30 litrów.
Jeśli planujecie wypoczynek stacjonarny i plażowanie, wymiar i wagę bagażu ograniczają tylko zasady linii lotniczej, którą przylecicie do Meksyku.
Zdrowie i lekarstwa
W Meksyku bez problemu można kupić podstawowe lekarstwa – jest bardzo dużo aptek. Ceny są porównywalne do cen w Polsce. W przypadku pospolitych chorób, można w wielu aptekach bezpłatnie skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie medykamenty. Niemniej jednak jeżeli potrzebujemy specyficznych leków na jakąś chorobę – lepiej jest je zabrać z Polski (nie wszystkie leki mogą być dostępne, i nie na wszystkie uda się otrzymać receptę). Pamiętać należy również, że w Meksyku wiele miejscowości położonych jest na dużych wysokościach – powyżej 2 000 m.n.p.m. Z tego względu w przypadku podejrzenia jakiejkolwiek choroby lub w przypadku osób starszych – bezwzględnie należy przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem.
Warunki higieniczne są zdecydowanie na lepszym poziomie niż w innych krajach Ameryki Łacińskiej, ale wciąż ustępują normom europejskim. W związku z tym, na wyjazd warto zaopatrzyć się w leki przeciwbiegunkowe i Nifuroxazyd. Zalecamy również na kilka dni przed wyjazdem i w jego trakcie przyjmować probiotyk np. Multilac. Z doświadczenia wiemy, że pomaga przetrwać pierwszy kontakt z nową florą bakteryjną.
Na miejscu przyda się również repelent przeciw komarom, niemniej jednak bez problemu kupimy go również w Meksyku.
Napięcie i gniazdka w Meksyku
W Meksyku we wszystkich gniazdkach jest prąd o napięciu 127V. Niemniej jednak aktualnie praktycznie wszystkie urządzenia (np. ładowarki do telefonów, komputerów) obsługują również i to napięcie. Problemem natomiast jest inny kształt gniazdek. Występują tutaj gniazdka typu A i B – występujące również w USA. Będziecie zatem potrzebowali przejściówki koniecznie zabierzcie przejściówkę typu A, czyli bez bolca uziemienia (ta z uziemieniem nie będzie pasowała do gniazdek typu A, które są bardzo liczne w Meksyku. Przejściówka powinna wyglądać tak:
Ambasada Polski w Meksyku
Na wypadek jakichkolwiek problemów w Meksyku dobrze jest zapisać kontakt do Ambasady Polski w Meksyku.
Zobacz też: