Ceny i waluta Meksyku - Poznaj Meksyk - Waluta, banknoty, ceny
Ceny i waluta Meksyku

Ceny i waluta Meksyku

Jaka jest waluta Meksyku?

Jaki jest aktualny kurs pesos meksykańskich?

Czy Meksyk jest tani czy drogi? Ceny w Meksyku.

Jak wyglądają meksykańskie banknoty?

Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej. Jeżeli interesuje Cię konkretny temat (waluta, ceny, banknoty, kurs peso) możesz skorzystać z linków powyżej i przejść od razu do odpowiedniej sekcji.

Jaka jest waluta w Meksyku?

Walutą Meksyku jest nowe peso meksykańskie, które dzieli się na 100 centavos. W obiegu występują banknoty o nominałach 1000, 500, 200, 100, 50, 20 pesos oraz monety 10, 5, 2 i 1 peso. Nominał 1000 pesos występuje bardzo rzadko. Są też monety o nominałach wyrażonych w centavos, ale najczęściej ceny lub ostateczny rachunek jest zaokrąglany do jednego peso (w niektórych sklepach na korzyść klienta, w innych na korzyść sprzedawcy).  Sprzedawcy bardzo często, dość wnikliwie sprawdzają oryginalność banknotów przy użyciu flamastrów, światła lub ich szarpania. Oznacza to, że są na rynku również fałszywe egzemplarze, jednak przez cały czas jaki spędziliśmy w Meksyku, nigdy na takowy nie trafiliśmy. Ponieważ najczęściej fałszowany jest bilet o wartości 500 pesos, ryzyko, że zostaniemy oszukani jest bardzo małe – 500 to największy nominał waluty wydawany przez większość bankomatów. Nikt zatem nam go nie wyda w postaci reszty.  

Waluta meksykańska jest dość trwała – banknoty są wykonane z dość mocnego materiału, jednak czasem dochodzi do ich uszkodzenia oraz potrafią się dość znacząco wycierać nadruki na banknotach 20 i 50 peso, które są wykonane jakby z plastiku. Uszkodzone banknoty jednak są zawsze przyjmowane bez problemu w większych sklepach. Mieliśmy w swoich rękach banknoty w bardzo opłakanym stanie, nie zawsze był to nawet cały banknot – i zawsze udało nam się gdzieś nimi bez szczególnych problemów zapłacić.

Drobni sprzedawcy często nie mają przy sobie dużo pieniędzy i nie są w stanie wydać reszty z banknotów o większych nominałach. Usłyszymy wtedy zapewne jedno ze słów po hiszpańsku „cambio”, „sensillo”, które oznaczają  rozmienić, drobne. W takiej sytuacji najlepiej udać się do większego sklepu i poprosić o rozmienienie – można użyć prostego zwrotu Puede Cambiar? (czyt. Płede kambiar?)      

Kodem meksykańskiej waluty jest MXN. Nowe pesos meksykańskie zostały wprowadzone na rynek w wyniku rewaloryzacji w roku 1993. Rewaloryzacja przekształciła starą walutę Meksyku w nową przez obcięcie 3 zer. I tym samym wielu Meksykanów przestało być milionerami.

Niech was nie zmyli znaczek dolara przy cenach w sklepach czy restauracjach. Nikt nie chce Was oszukać, powszechnie używa się symbolu dolara $ (z jedną kreską) do oznaczenia ceny w pesos. Ceny podane w dolarach to raczej rzadkość, choć w nielicznych nadmorskich kurortach ceny niektórych usług – np. wycieczek czy hoteli są podane w dolarach, znaczek ma wtedy dwie pionowe kreski.

Co ciekawe to nie Meksykanie zapożyczyli  symbol waluty „$” od Stanów Zjednoczonych, tylko odwrotnie – USA zapożyczyło symbol „$” od Meksyku w roku 1785. Sam symbol waluty meksykańskiej ($) powstał w Meksyku w roku 1770. Jak widać to Meksykanie wynaleźli dolary 😉

Walutę meksykańską można bez problemów wyciągnąć z licznych bankomatów (uwaga, w miejscowościach turystycznych może dochodzić do zeskanowania karty – jak ograniczyć ryzyko napisaliśmy tu: Środki pieniężne w Meksyku) . Można też wymieniać Dolary i Euro w licznych na terytorium Meksyku kantorach. Złotówek nigdzie raczej nie wymienimy.

Bankomaty pobierają prowizję od wypłaty środków od 17 do nawet  ponad 100 pesos za wypłatę (niezależnie od kwoty). Najniższe prowizje mają np. bankomaty CI Banco (17 pesos), Citi Banamex (30 pesos). Warto sprawdzić czy prowizja nie jest zbyt duża w danym banku i ew. poszukać innego bankomatu.

Jaki jest aktualny kurs pesos meksykańskich?

Kurs peso meksykańskiego oscyluje w okolicy 5 pesos za 1 zł. Czyli aby dobrze zapamiętać jak przeliczać waluty i nie dać się oszukać na kursie lub cenach należy zapamiętać, że:

 • 10 pesos (MXN) to około 2 złotych
 • 100 pesos meksykańskich to około 20 zł
 • 500 pesos to około 100 zł

Czyli cenę w pesos dzielimy przez 5 i otrzymujemy przybliżoną wartość w złotych.

Aktualne kursy pesos meksykańskich w stosunku do złotówki, dolara i euro znajdują się poniżej (kursy i przedstawione przeliczenia są aktualizowane co kilka godzin).


Przykładowe przeliczenia z MXN na inne waluty - kurs aktualny

 • 100 MXNequals
 • 5,48EUR
 • 23,79PLN
 • 4,73GBP
 • 5,96USD


Przykładowe przeliczenia na MXN z PLN - kurs aktualny

 • 100 PLNequals
 • 420,30MXN


Kalkulator walut - Przelicz MXN na inne waluty

Amount
From :
To :


Czy Meksyk jest tani czy drogi? Ceny w Meksyku

Generalnie Meksyk jest stosunkowo tani do podróżowania, o ile nie jest się turystą zbyt wymagającym i szukającym luksusów.  Zresztą i luksusy są tu zdecydowanie tańsze niż np. w Europie.

Ceny jedzenia

Ceny jedzenia, jeżeli będziemy jedli w lokalnych restauracjach lub przy ulicznych stoiskach, zamkną się w okolicach 2-15 zł za posiłek. Przykładowo:

 • cemita / torta – kanapki z mięsem –  około 2 zł – 3 zł (10 – 15 pesos meksykańskich)
 • tacos – 2 – 3 zł (10 – 15 MXN) za sztukę, porcja 3 – 5 tacos to już posiłek, ze względu na ilość mięsa
 • pełny obiad składający się z zupy, drugiego dania i napoju – to koszt około 10 – 12 zł (50 – 60 pesos)

Ceny w nadmorskich kurortach mogą być nieznacznie wyższe, ale jak odjedziemy od centrum turystycznego spokojnie znajdziemy obiad za 80 – 100 pesos, czyli około 16 – 20 złotych.

Owoce są bardzo tanie, ceny warzyw podobne jak w Polsce. Ale co ciekawe, cebula w Meksyku już jest znacząco droższa. Ceny poszczególnych produktów, w szczególności warzyw i owoców zależą  od miejsca i czasu. Jeżeli jesteśmy w klimacie i okresie, w którym rośnie np. papaja – kupimy ją za grosze, a w górach, gdzie jest chłodniej, już będzie droższa – ale wciąż wielokrotnie tańsza niż Polsce.

Oprócz lokalnych restauracji (zwane comedor lub fonda), występują jeszcze lokalne bardziej luksusowe restauracje oraz restauracje typowo turystyczne. Rozróżnić jest je łatwo – w tych pierwszych zobaczymy meksykanów, w tych drugich turystów. Te pierwsze będą miały przeważnie niższe ceny i lepszą kuchnię – zazwyczaj meksykańską, te drugie wyższe ceny, ale obsługę mówiącą po angielsku. Zdecydowanie polecamy restauracje lokalne!  Ceny w restauracjach turystycznych mogą być na poziomie europejskim (choć reguły nie ma). Ceny zazwyczaj maleją wraz z odległością od centrów turystycznych i atrakcji. Jedna ulica to spora różnica!

Reasumując – da się w Meksyku dobrze (bardzo dobrze!) zjeść za około 30 – 40 zł dziennie, da się też przy opcjach oszczędnościowych dobrze zjeść, choć mniej różnorodnie i za 15 zł dziennie. Można też żyć z gestem i wydać kilkaset złotych. Co kto lubi i na co kogo stać.

Ceny noclegów

Podobnie jak w przypadku posiłków – różnorodność cen noclegów jest bardzo duża. Można bez problemu w większości miejsc znaleźć nocleg za około 50 zł na dwie osoby w pokoju z prywatną łazienką. Nam udało się znaleźć i za 30 zł (choć nie wszędzie).

Nad oceanem ceny już będą wyższe, za apartament lub pokój w hotelu zapłacimy od około 100 – 200 zł za osobę. Oczywiście górnego ograniczenia cen nie ma…  

Ceny transportu

Stosunek jakości do ceny w przypadku transportu jest bardzo dobry. Ceny autobusów pomiędzy miastami zależą od standardu i dystansu, liczonego raczej w godzinach niż kilometrach – nie wszędzie w Meksyku są dobre drogi, a w rejonach górskich są bardzo kręte.

I tak na przykład z popularnego San Cristobal de las Casas do Palenque można dostać się colectivo (mini vanem około 12-16 osobowym) z przesiadką w Ocosingo za 150 pesos (czyli 30 zł), z czasem przejazdu 5 godzin lub luksusowym autokarem ADO lub OCC, z klimatyzacją i video za kwotę 350-400 pesos (70-80 zł), trochę ponad 8h.

Inny przykład to trasa z miasta Oaxaca na wybrzeże.  Busem colectivo wyniesie ona 6h i 200 pesos, czyli 40 zł, a komfortowym autobusem ADO około 9h i 500 pesos (100 zł).

Łatwo dostępne w Meksyku są też tanie loty wewnętrzne, bardzo je polecamy w przypadku krótszych wypraw.  Przykładowo z rzeczonego San Cristobal de las Casas do Puebli można dostać się ADO lub OCC za około 1500 pesos, czyli 300 zł  (12-13h, to już ogromna odległość) lub bezpośrednim lotem VivaAerobus, który można upolować za 800 pesos, czyli 160 zł (lot trwa około godziny).

Transport lokalny na krótszych trasach (0,5-1,5h) jest bardzo tani, 20-50 pesos (4-10 zł); autobusy turystyczne kosztują wtedy około 100-200 pesos (20-40 zł). Wyjątkiem są transporty z/na lotniska, są ciut droższe, ale nadal tańsze niż taksówki (chyba, ze podróżujecie w kilka osób).

Uber funkcjonuje dość sprawnie w wielu większych miastach, jest tańszy niż w Polsce. Choć czasem można się zdziwić – np. w Guadalajara jest Uber Pool, w którym dzielisz przejazd z innymi pasażerami. Jest taniej, ale mniej komfortowo.

Transport miejskimi autobusami wewnątrz miast i metropolii również jest niedrogi – od 7,5 do 10 pesos za przejazd (niecałe 2 zlote), i kursują one bardzo często.

Ważne: znajomość języka hiszpańskiego ma znaczenie. Nie znając języka – można spodziewać się wyższych cen. Nie zawsze, ale jednak.

Jak wyglądają meksykańskie banknoty?

Abyście czuli się bezpiecznie w pierwszych dniach pobytu w Meksyku, przedstawiamy Wam jak wygląda meksykańska walutabanknoty.

Pomimo tego, że w Meksyku nikt raczej nie wciska fałszywej waluty turystom, to jednak bezpieczniej zapoznać się z tym jak wyglądają poszczególne banknoty przed wyjazdem. Oto przykłady:

Waluta Meksyku - banknot 500 pesos
Waluta Meksyku – 500 pesos
Meksyk waluta - banknot 100 pesos Meksykańskich
Waluta Meksyku – 100 pesos
waluta Meksyk - banknot 50 pesos
Waluta Meksyku – 50 pesos
Waluta meksyku banknot 20 pesos (MXN)
Waluta w Meksyku – 20 pesos

Zobacz też:

Tanie loty do Meksyku

Informacje o Meksyku

Zanim wyruszysz

Bezpieczeństwo

Pogoda w Meksyku

Czas w Meksyku